Andrew Page különleges könyvvel búcsúzik a közép-európai diákélettől, mivel rövidesen - 20 év elteltével - hazaköltözik Angliába. Az osztrák diákmozgalomban eltöltött két évtized alatt többször is tartott előadást, igehirdetést Magyarországon a MEKDSZ különböző konferenciáin és találkozóin, úgyhogy valószínűleg sokan emlékszenek rá.
Érdemes róla tudni, hogy többek között Martin Haizmann (IFES "főgóré" errefelé itt, Közép-Európában), a mi Froukjénk (korábbi MEKDSZ titkár) és Andrew Page álmai valósultak meg a vasfüggöny mögötti feltámadó keresztény diákmozgalmakban. Aki halotta valaha Andrew-t az Igéből tanítani, valószínűleg kíváncsi, mire bukkant a legrövidebb evangéliumban. Holnap (február 20-án) Veszprémben beszél erről. Megkezdődik a Márk-kísérlet.
Miről szól a könyv?
A rövid könyv eddig két nyelven - németül és angolul - jelent meg, de jó esélyt látok arra, hogy harmadjára magyarul látja meg a napvilágot. A "Márk-kísérlet" két felfedezésre épül. Az első már régóta ismert a teológusok előtt, történetesen, hogy Márk evangéliuma hat, körülbelül egyforma hosszú szakaszra osztható.
Andrew mindezt megfejeli azzal a felfedezéssel, hogy Márk ezt a hat szakaszt tudatos szerkesztéssel megjegyezhető formában vetette papírra. Más szóval a történeteket úgy rendezte egymás után, hogy az emberi elme fogódzót találjon a teljes evangélium memorizálásához.
Memo?!
Andrew a könyvben nem fejti ki nézeteit az igeversekről, nem kommentálja a történéseket, egyedül arra törekszik, hogy az olvasó rövid idő alatt képes legyen megjegyezni, hogy mi után mi következik és történik a szövegben. Nem szó szerinti memorizálásra ösztönöz, hanem a lényeg, azaz az események és főbb kijelentések megjegyzéséhez ad kulcsot.
A Márk által felépített struktúrát tényleg könnyű felfedezni, és a könyv nem csak erre hív el. Andrew célja az, hogy a teljes kép a fejünkben legyen (ahogy egy első századi kereszténynek valószínűleg a fejében is volt) és ezzel jobban megismerjük Jézust.
A Márk-dráma
Andrew emellett instrukciókat ad, hogy a megjegyzett evangélium segítségével egy amatőr csapat hogyan játszhatja el másfél óra alatt mindazt, amit Márk érdemesnek tartott lejegyezni Jézus életéből. Ennek a drámának az első, angliai megvalósulásából láthatunk részleteket a www.themarkexperiment.com oldalon. A dráma különlegessége az, hogy a színészek díszletek és jelmezek nélkül, pusztán a szöveg erejére támaszkodva megdöbbentő módon képesek felidézni a Jézus személyében és tetteiben jelenlévő hangulatot és feszültséget.
Namost, miután az egészet ennyire felmagasztaltam, már csak egy valamit fűzhetek az előbbiekhez: tényleg úgy van, ahogy írtam.
Ez tényleg ennyire jó, és ennyire ütős.
Andrew előadása február 20-án, kedden, este 6-kor lesz a Pannon Egyetemen az E/2-ben, Veszprémben.
Mindenkit szeretettel várunk.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
adelphosz 2007.02.19. 18:11:14
Nem tudom semmihez hasonlítani azt az érzést, amikor belülről hívom elő a Jézusról szóló történeteket, ráadásul azóta együtt látom az egész történetet - és mindezt anélkül, hogy lenne nálam Biblia!
shibaura 2007.02.25. 20:54:54
Egyébként Andrew Page-től tanultam, hoy igehirdetés közben folyamatosan imádkozzak , mintegy reflektálva az éppen elhangzó dolgokra. Adjak hálát, kérdezzem Istent, hogy ez vagy az a rész mit jelent, vagy tartsak bűnbánatot.
Andrew tanácsa leginkább akkor szokott eszembe jutni, amikor elég gyenge igehirdetésen ülök. És ha tényleg ilyen megváltozott attitűddel hallgatom a gyenge prédikációt, Isten nagyon személyessé teszi, és megáldja azt. Hiába. Ahol Isten Igéje szól, mindegy kinek a szájából, ott nagy dolgok történhetnek.